دندان پزشکی


دندان پزشکی یکی از محبوب ترین رشته ها در زیر گروه پزشکی است که علاقه مندان بسیاری دارد. بهداشت دهان و دندان موضوعی است که بر سلامتی کل بدن تاثیرگذار است. رساله یا تز دندان پزشکی می تواند زمینه ساز پیشرفت در این زمینه باشد. نگارش پروپوزال، انجام رساله یا تز و استخراج مقاله از رساله یا تز در تحصیلات تکمیلی امری دشوار است که موسسه آسان آموز ارائه می دهد.

این رشته که در دو دوره ۲ و ۴ ساله است ، دارای گرایش دندانسازی هم است که کاملا از دندانپزشکی جداست. گرایش دندانسازی ، در واقع به بهداشت دهان و دندان و همچنین ساخت ابزار هایی برای دندانپزشکی مانند دندان مصنوعی و … می پردازد.

در دوره ۲ ساله که مختص علوم پایه است ، دانشجویان مباحثی تئوری اعم از : بیوشیمی ، بافت شناسی ، میکروب شناسی ، فیزیولوژی ، آناتومی و ایمنی شناسی را طی خواهند کرد.

در دوره دوم تحصیل ، که ۴ ساله است، مباحث ، بیشتر به سمت دروس تخصصی می رود و همچنین کارآموزی بالینی نیز در این دوره وجود خواهد داشت. پس از طی کردن این دوره ، دانشجو در نهایت می تواند به عنوان یک دندانپزشک عمومی و نه متخصص ، به درمان بیماری های دهان و دندان بپردازد.

یکی از مشکلاتی که یک فارغ التحصیل دندانپزشکی می تواند با آن روبرو باشد این است که در حال حاضر ، افراد بسیار زیادی مشغول تحصیل در این رشته هستند و این ، کار را کمی دشوار می کند. به طور مثال ، چند سال پیش از این ، به ازای هر ۲۰ هزار نفر ، یک دندانپزشک وجود داشت اما امروزه به ازای هر ۵ یا ۴ هزار نفر یک دندانپزشک وجود دارد. با این وجود همچنان دندان پزشکی شغلی پردرآمد است که بازار کار خوبی هم دارد

یکی از مواردی که در بین دانشجویان دندان پزشکی شایع است و آنها را از رسیدن به هدفشان باز می دارد ، این است که اکثر آنها پایه قوی ندارند. همچنین برای تحصیل در رشته دندانپزشکی و رشته های مشابه ، باید زبان انگلیسی را به خوبی بدانید و یا حتی به آن مسلط باشید. دندانپزشک علاوه بر داشتن علم و دانش تخصصی لازم است مهارت فنی و هنری را هم دارا باشد.

امکان تحصیل در مقاطع بالا دندان پزشکی در ایران ، امکان ادامه تحصیل در مقطع فوق دکترا این رشته هم به آسانی وجود دارد

دروس پایه رشته دندان پزشکی

دروس زیر ، دروس پایه رشته دندان پزشکی می باشند: فیزیک پزشکی ، بیوشیمی ، بافت‌شناسی انسانی ، جنین‌شناسی ، تشریح ، ژنتیک انسانی ، میکروب‌شناسی ، ایمنی شناسی ، فیزیولوژی ، روان‌شناسی عمومی ، آسیب‌شناسی عمومی

دروس تخصصی رشته دندان پزشکی

کالبدشناسی و مرفولوژی دندان ، زبان خارجی اختصاصی ، جنین و بافت‌شناسی فک و دهان ، آسیب‌شناسی دهان ، ارتودنسی ، اندودنتیکس ، بیماریهای دهان و تشخیص ، بیولوژی دهان ، پریودنتولوژی ، دندان‌پزشکی ترمیمی(پروتز متحرک پارسیل ، پروتز ثابت ، پروتز کامل ) جراحی دهان و فک و صورت ، دندان‌پزشکی کودکان ، رادیولوژی دهان ، گوش و حلق و بینی ، نظام پزشکی و طب قانونی ، بهداشت عمومی و اکولوژی ، بهداشت محیط زیست ، دندان‌پزشکی مجتمعی ، بیماریهای روانی ، بیماریهای درونی ، فارماکولوژی ، بهداشت دهان و تغذیه و دندان‌پزشکی پیشگیری مواد دندانی

موسسه آسان آموز

موسسه آسان آموز به دنبال کمک به آموزش و مشاوره در زمینه رشته دندانپزشکی می باشد. و برای اینکه بتواند سهم کوچکی در راستای پیشبرد حوزه دندانپزشکی داشته باشد ، اقدام به انجام خدمات مربوط به مقاله ، رساله یا تز و پروپوزال در این حوزه نموده است.

خدمات سایت آسان آموز در زمینه مشاوره انجام پروپوزال و رساله یا تز دندان پزشکی

  • مشاوره جستجو مقالات معتبر برای انتخاب موضوع رساله یا تز دندان پزشکی
  • مشاوره نوشتن پروپوزال دندانپزشکی
  • مشاوره انجام رساله یا تز دندانپزشکی
  • مشاوره انجام پروژه های کلاسی رشته دندانپزشکی
  • مشاوره انجام رساله یا تز کارشناسی ارشد دندانپزشکی
  • مشاوره تحلیل آماری رساله یا تز دندانپزشکی
  • مشاوره نوشتن مرور ادبیات و فصل دوم (۲) رساله یا تز دندان پزشکی
  • مشاوره انجام فصل چهار (۴) رساله یا تز دندانپزشکی
  • مشاوره نوشتن نتیجه گیری و فصل پنجم (۵) رساله یا تز دندان پزشکی