مهندسی کامپیوتر


برای سهولت در انجام محاسبات دانشمندی با نام پاسکال ماشین حساب را ابداع کرد. اختراع ماشین حساب اولین گام و جهش برای ساخت کامپیوترهایی بود که امروزه بیش از ۹۰ درصد امور دنیا به وجود آن بستگی دارد. تکنولوژی کامپیوتر امروزه مانند رود خروشانی در حرکت است و پیشرفت می کند و وجود فارغ التحصیلان رشته مهندسی کامپیوتر امروزه در سراسر دنیا باعث این پیشرفت است.رساله یا تز مهندسی یکی از مهم ترین تحقیقات در این زمینه است. مشاوره در انجام رساله یا تز مهندسی کامپیوتر ، مشاوره نگارش پروپوزال مهندسی کامپیوتر و کمک به چاپ مقاله از جمله خدماتی است که سایت به مشتریان گرامی ارائه خواهد داد.

وقتی از کامپیوتر صحبت می کنیم منظور صرفا همین دستگاهی که با نام کامپیوتر رومیزی یا لپ تاپ می شناسید نیست. بلکه بحث مهندسی کامپیوتر بر روی علم و دانش کامپیوتر است. اینکه چگونه فرایندی به دست یک ماشین محاسبه گر سپرده می شود و نتیجه دلخواه را در خروجی ظاهر می کند. چه سخت افزار و نرم افزاری نیاز است تا به نتیجه مطلوب بتوان رسید.
اگر بخواهیم گسترده تر بنگریم ، کافیست مراحل پرتاپ و کنترل و هدایت یک ماهواره را در نظر بگیرید، نحوه قرارگیری آن بر روی مدار و تبادل اطلاعات با آن یا کاوشگرهایی که به کرات دیگر و اعماق فضا فرستاده می شوند. هیچکدام عملی نمی شد اگر علم کامپیوتر پیشرفت نمی کرد.

سخت افزارهایی که در گذشته وجود داشتند بسیار بزرگ و ابتدایی بودند به گونه ای که یک کامپیوتر در محیطی بیش از ۱۰۰ متر مربع را اشغال میکرد، به مرور با استفاده از مهندسی سخت افزار قطعات روز به روز کوچکتر شدند و به جایی رسیدند که امروزه ما میتوانیم گوشی موبایل را در دستمان بگیریم در حالی که همین گوشی ۱۰۰۰ برابر بیشتر از آن کامپیوترهای اولیه سرعت و حافظه دارد. گرایش سخت افزار به دانشجو کمک میکند تا ارتباط بین سخت افزار ها را درک نموده و در تحصیلات بالاتر بتواند با تحقیق و مطالعه اقدام به ارائه مدلهای سخت افزاری جدید و با کارایی بالاتر نماید. چشم انداز آینده سخت افزار به سمت نانو پردازنده ها پیش میرود. و امروزه حتی قطعات میکروسکوپی نیز تولید می شود. علم پزشکی امیدوار است که با پیشرفت تکنولوژی نانو مرزهای دانش را در هم شکسته و بسیاری از بیماریها را از این طریق درمان کرده و نواقص جسمی را برطرف سازند.

 

دروس‌ مشترک‌ در‌ گرایش ‌های‌ مهندسی کامپیوتر

شبکه‌ های‌ کامپیوتری‌ ، سیستم‌ های‌ عامل‌، کارگاه‌ عمومی‌، مبانی‌ کامپیوتر و برنامه ‌سازی‌، آزمایشگاه‌ کامپیوتر، معادلات‌ دیفرانسیل‌، فیزیک‌، ریاضی‌، ساختمان‌ های‌ گسسته‌، برنامه‌ سازی‌ پیشرفته‌ ، آمار و احتمالات‌ مهندسی‌، مدارهای‌ منطقی‌، طراحی‌ الگوریتم‌ ها، طراحی‌ و پیاده ‌سازی‌ زبان‌ های‌ برنامه‌ سازی‌، ریاضی‌ مهندسی‌، مدارهای‌ الکتریکی‌، ساختمان‌ داده‌ ها، زبان‌ ماشین‌ و برنامه‌ سازی‌ سیستم‌ ، مدارهای‌ الکترونیکی‌، ریز پردازنده‌، معماری ‌کامپیوتر.

 

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ سخت‌ افزار

انتقال‌ داده‌ ها، سیگنال‌ ها و سیستم‌ ها، مدارهای‌ الکتریکی‌، طراحی‌ سیستم، کار آموزی‌، سیستم‌ های‌ کنترل‌ خطی‌، الکترونیک‌ دیجیتال‌.

بدون وجود نرم افزارها عملاً سخت افزار هیچ کاری برای ما نخواهد کرد. هر سخت افزاری که ساخته می شود نیاز به یک برنامه برای کار دارد. این برنامه که توسط زبان دیجتال و ماشینی صفر و یک مانند ۰۰ ۰۱ ۱۰ ۱۱ ترجمه می شود، عملکرد سخت افزار را تعیین و تعریف میکند. در این بین برای اینکه کاربر نیز بتواند ارتباط لازم با کامپیوتر را برقرار نماید میبایست با استفاده از یک واسط نرم افزاری این عمل صورت گیرد. مهمترین بخش نرم افزار سیستم عامل است. سیستم عامل ارتباط کامل بین سخت افزارها برقرار نموده و از طریق یک رابط کاربری ابزارهای لازم برای کاربر در دسترس وی قرار می دهد. در گرایش نرم افزار دانشجو با برنامه نویسی و مراحل تولید نرم افزارها آشنا شده و با زیرساخت و نحوه کار و ارتباط دنیای دیجیتالی آشنا میگردد. در مدارج بالاتر دانش آموختگان می توانند طراحی و تولید نرم افزارهای جدید تولید و به بازار ارائه دهند.

 

دروس تخصصی گرایش نرم افزار

پروژه‌ نرم‌ افزار، کارگاه برنامه سازی، کار آموزی‌، شبیه‌ سازی‌ کامپیوتری‌، مهندسی‌ نرم‌ افزار، ذخیره‌ و بازیابی‌ اطلاعات‌ ، پروژه‌ آزمایشگاه‌ سیستم‌ عامل‌، پروژه‌ آزمایشگاه‌ پایگاه‌ داده‌ ها، اصول‌ طراحی‌ و ساخت‌ کامپایلرها، اصول‌ طراحی‌ پایگاه‌ داده‌ ها، تحلیل‌ و طراحی‌ سیستم‌ ها.

گرایش های تخصصی رشته کامپیوتر در مقطع ارشد

 • مهندسی کامپیوتر- نرم افزار
 • مهندسی کامپیوتر-سخت افزار
 • هوش مصنوعی
 • معماری کامپیوتر
 • الگوریتم و محاسبات

حوزه های مهم فنی در رشته مهندسی کامپیوتر

حوزه های مهم فنی در رشته مهندسی کامپیوتر

امنیت سایبری

شبکه سازی

طراحی خودکار

هوش ماشین

نرم افزار کامپیوتر

پزشکی

سیستم های تعبیه شده

بازار کار مهندسی کامپیوتر

وسعت و شاخه های بسیار زیاد رشته مهندسی کامپیوتر برای هر ذائقه و استعدادی کار پیدا می شود. البته با توجه به تلاش و میزان یادگیری و کسب تجربه هر مهندسی کار متناسب با آن نصیبش خواهد شد. یکی از عمده مزایای مهندسی کامپیوتر تبدیل شدن فرد از یک کارمند به یک کارآفرین است. اگر شخص کمی خلاقیت داشته باشد و پشتکار را نیز پیشه کند، مطمئناً با ارائه یک طرح جدید و کاربردی دیگر نیاز به کار کردن برای کسی نخواهد داشت. بعنوان مثال کسی که فارغ التحصیل رشته نرم افزار است بدون شک بعد از پایان تحصیلات باید بتواند یک برنامه حسابداری بنویسد، و تولید نرم افزارهایی از این دست، که با مبالغ بالایی نیز فروخته می شود. بنابراین در رشته مهندسی کامپیوتر مشکل شغلی وجود نخواهد داشت.

مهندسی کامپیوتر، علم ترکیبی از مهندسی برق و علوم کامپیوتر است که مورد نیاز توسعه سخت افزار و نرم افزار کامپیوتری می باشد. این رشته ی فنی مهندسی، علاوه بر نحوه عملکرد کامپیوتر های شخصی ، بر اینکه آن ها چطور در مقیاس بزرگتر یکپارچه شوند، متمرکز  می شود. مهندسین کامپیوتر به طراحی و ساخت نرم افزار و سخت افزار رایانه مانند طراحی میکرو کنترلر ها، میکرو پروسسورها ، طراحی مدار  و نوشتن انواع نرم افزارها می پردازند و بر تحلیل و حل مسائل مربوط به رایانه مسلط هستند. از فعالیت های معمول  مهندسین کامپیوتر نوشتن نرم افزار ، طراحی چیپ های VLSI   ، طراحی سنسورهای آنالوگ ، طراحی برد مدار مجتمع ، طراحی سیستم عامل ها می باشد . مهندسین کامپیوتر با درکی که از سخت افزار و نرم افزار کامپیوتر دارند قادر هستند تا بهترین راه حل را انتخاب نمایند.

فهرست موضوع رساله یا تز کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر

فهرست موضوع رساله یا تز کارشناسی ارشد کامپیوتر و نرم افزار

فهرست موضوع رساله یا تز کارشناسی ارشد معماری سیستم ها

فهرست موضوع رساله یا تز کارشناسی ارشد هوش مصنوعی

خدمات سایت آسان آموز در زمینه مشاوره انجام پروپوزال و رساله یا تز مهندسی کامپیوتر

 • کمک به جستجو مقالات معتبر برای انتخاب موضوع رساله یا تز مهندسی کامپیوتر
 • مشاوره نوشتن پروپوزال مهندسی کامپیوتر
 • کمک به انجام پروژه های کلاسی رشته مهندسی کامپیوتر
 • مشاوره در انجام رساله یا تز کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر
 • کمک و مشاوره تحلیل آماری رساله یا تز مهندسی کامپیوتر
 • مشاوره نوشتن مرور ادبیات و فصل دوم (۲) رساله یا تز مهندسی کامپیوتر
 • مشاوره و کمک در انجام فصل چهار (۴) رساله یا تز مهندسی کامپیوتر
 • کمک به نوشتن نتیجه گیری و فصل پنجم (۵) رساله یا تز مهندسی کامپیوتر